$ DOLAR → Alış: 5,52 / Satış: 5,55
€ EURO → Alış: 6,26 / Satış: 6,28

Küçük Armutluyu Yıkarak Boğaza Yeni Binalar

Recep Çalışkan
Recep Çalışkan
  • 14.09.2017

İstanbulun Boğazında olan ve en güzel noktalarından bir tanesi olan Sarıyere bağlı Küçük Armutlu Mahallesini rant uğruna yıkılıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeni plan hazırlandı. 4 bin civarında gecekondunun olduğu bölgede ve yaklaşık olarak 16 bin kişininde bulunduğu Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün hemen yanında bulunan mahallede kentsel dönüşümün başlatılması için 6306 sayılı olan Afet yasası kapsamında bulunan 2012 yılında “riskli alan” kararı alınmış, fakat bu karar Danıştay tarafından iptal edilmişti. Hemen ardından aynı yer 2016 senesinde ikinci kez “riskli alan” olarak ilan etmişlerdi.

Küçük Armutlu olarak bilinen ve aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet Mahallesi ile Baltalimanı mahallerinde bulunan bir kısmını kapsayan yaklaşık 1 milyon 400 bin metrekarelik alan için yaplmış olan 1/5 bin ölçekli Nazım ve 1/bin ölçekli olmak üzere Uygulama İmar Planı Değişikliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 25 Ağustos tarihinde askıya çıkarılmıştı. İmar planları 1 aylık olarak itiraz süresince askıda kalmaya devam edecek.

Boğazdan Bakıldığında Görülen Kısımlara 4 Kat Arka Kısımlara İse 5 Kat

İstanbulun incisi olan Boğaziçi, öngörünüm, geri görünüm ve etkilenme gölgeleri olarak yer alıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve aynı zamanda Hazine’ye ait olan arazilerin bulunmuş olduğu Armutlu Mahallesi için hazırlanan planlar ise geri görünüm ve etkilenme bölgesi olacak şekilde ikiye ayrıldı. Her iki bölüm içinde farklı bir imar uygulaması düşünüldü ve planlandı. Buna göre geri görünümde bulunmuş olan yerlere “siluet kararlarına uyması kaydı ile” en çok olarak 4 kat ve 12.5 metre yükselik alanı verildi. Daha geride kalan bölgelerde ise en çok 5 kat olarak 15,5 metre yüksekliğinde binaların yapılması için de bir plan hazırlandı.

Yeni planlamalarda mahallenin büyük bir kısmından oluşan rezidans, alışveriş merkezi ve aynı zamanda konut gibi benzeri yapıların yapılabilceği anlamında olan “ticaret-konu alanı” olarak belirttiler. Mahallenin kadastral planlaması ile baştan aşağıya değişerek yollar yeniden çizildi. Mahalleyi doğu-batı aksında kesen ve 34 metre genişliğinde ana yol açılarak mahalleyi dik kesen 30’ar metre genişliğinde yollar yapıldı. Öte yandan ise bodrum katları emsale dahil edilmedi. 2 Katı geçmeyecek şekilde sınırlama getirildi.

Yapılan Planlara İtiraz Edecekler

 Planları mahallenin muhtarları mimar ve avukatlar ile birlikte incelediklerini açıklayan Baltalimanı Muhtarı olan Ali Haydar Aslan ” Gördük ki bu proje halkın yararına değil halkı buradan boşaltma amaçlı bir proje yapılmış” şeklinde konuştu. İtirazları etmek üzere sürekli olarak muhtarlığa geldiklerini belirten Aslan planlar ile birlikte itiraz edeceklerinide dile getirdi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ