$ DOLAR → Alış: 5,42 / Satış: 5,44
€ EURO → Alış: 6,25 / Satış: 6,27

Sarıyerdeki Anne Cinayeti Davası

Alper Arin
Alper Arin
 • 24.08.2017

Sarıyer’de bir bankada çalışan ve üst düzey yöneticilik yapmakta olan 57 yaşında ki annesini boğarak öldürdüğü hakkında iddialara göre tutuklu olan sanık Aslı Sönmezlerin “kasten öldürme” suçu ile yargılanmaya devam edildi.

İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesinde’ki duruşmada tutuklu sanık olan Aslı Sönmezler ile taraf avukatları da duruşmaya katıldı. Duruşmada İstanbul Barosu tarafından gözlemci olarak görev alan avukat da hazır şekilde bekledi.

Mahkeme Başkanı olan Davut Varlı, Şizofreni Derneğinin katılma talebi ile ilişkin mahkemeye dilekçe sunulduğunu belirterek Mahkeme heyeti suçtan zarar görme ihtimalinin bulunmadığından dolayı derneğin duruşmaya katılma talebini geri çevirerek reddetti.

Duruşmada talepleri ile görüşleri sorulan Cumhuriyet Savcısı olan Aydın Şen, suçlu olarak gözken sanığın “kasten öldürme” suçu ile “üst soy veya alt soydan bir ile, kardeş veya eşe karşı” işlemiş olduğu suçun gerekçesi ile ağırlaştırılmış olarak müebbet hapis cezasına çarptırılarak ve tutukluluk halinin de devamını istedi. Davanın bir önceki celsesinde görevli olan Cumhuriyet Savcısı olan Kerem Yılmaz ise esas hakkında bulunduğu mütalaasında sanığın ağırlaştırılmış olarak müebbet hapis cezasına çarptırılmasını da talep etmişti.

Esasa ilişkin olarak son savunmalarını sorarak sanık Sönmezlerin avukatı olan Erkin Göçmen, iddia makamının mütalaasının Adli Tıp Genel Kurulu ile görüşüne dayandığını ve aynı zamanda müvekkilinin ceza ehliyetinin de bulunduğu tarafında görüş bildirdiğini fakat kendilerinin buna itiraz ettiklerini belirtti. “Adli Tıp Raporuna Katılmıyoruz. Müvekkil psikolojik haplar kullanarak tedavi görmeye devam ediyor. Bu nedenler ile müvekkilimin cezai ehliyet konusunda ki raporun yeniden alınmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.
Mahkeme heyeti ile sanığın üzerine yüklenmiş olan suça ilişkin kuvvetli bir şekilde suç şüphesini göstermiş olan somut delillerin bulunması ile adli kontrol hükümlerinin yetersiz olarak göz önüne alını tutukluluk halinin devam etmesine ve dosyanın heyet değişikliği nedeni ile incelemeye alınmasına şeklinde karar verip duruşmayı erteledi.

İddianame’de Ceza İstememişti

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanmış olan iddianamede bulunan Sarıyer Uskumruköy’de 26 Aralık 2015 tarihinde sanık olan Aslı Sönmezler annesini boğarak öldürdükten sonra 155 Polis İmdatı arayıp polise teslim olduğunu belirtip gerçekleşen olay yerine giden jandarma ekiplerinin Aslı Sönmezleri kendilerini beklerken ki, annesi olan Belgin Hızalı’da mutfakta yüzüstü şeklinde yerde yatar vaziyette olarak bulduğu kaydediliyor.
Sanık olan Aslı Sönmezlerin akıl hastalığının etkisi ile öz annesini boğarak öldürmüş olabileceğine dikkati çekilen iddaname’de “sanığın ceza verilmeyecek şekilde tedavi altına alınması” talebi ile birlikte mahkemeye sunuldu
Davanın görülmüş olduğu mahkemede alınmış olna Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu raporunda ise sanık olan Aslı Sönmezlerin cezai ehliyetinin tam olduğunu belirterek davada görevli olan Cumhuriyet Savcısı tarafından ağırlaştırılmış olarak müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Sinan dedi ki:

  Yazık olmuş allah rahmet eylesin

 2. berkay dedi ki:

  allah rahmet eylesin iyi insan dı ya üzüldüm

 3. Ege dedi ki:

  Mekanı cennet olsun daha yeni görüyorum

 4. Efe dedi ki:

  Çok gençmiş yazık olmuş. Mekanı cennet olsun

YORUM YAZ