$ DOLAR → Alış: 5,35 / Satış: 5,37
€ EURO → Alış: 6,08 / Satış: 6,10

Şükrü Gençten Afet ile İlgili Açıklama

Recep Çalışkan
Recep Çalışkan
  • 29.07.2017

Değerli Sarıyer Vatandaşları

Çevremizde ki yeşil alanların insan eliyle giderek azaltılıyor. Yetersiz alt yapı olmasına rağmen aşırı betonlaşma sonucunda değişen iklim etkisi ile 9 gün ara verdikten sonra ikinci afeti yaşadı İstanbul. Akşam saatlerinde başlayıp yaklaşık 20 dakika süren yağış, çok sayıda ev ve iş yerleri sular altında kaldı. Yıldırımlar düştü, yangınlar çıkardı. Çatılar uçtu, duvarlar yıkıldı maalesef. Tek tesellimiz ise can kaybı yaşanmaması olduğudur.

Kış aylarında yağan kar yağışlarında da olduğu sağanak yağmurdan en fazla etkilenmiş olan ilçelerin başlarında Sarıyer geliyor. 2009 senesinin göreve başladığımız günlerde ilçemizin bir çok mahallesi su baskınları ile birlikte karşı karşıya kalıyordu. Geçen süre içerisinde yağmur suyu kanalı, istinat duvarları ve aynı zamanda mazgal çalışamaları ile Sarıyer ilçemizin alt yapısını güçlendirdik. Yapılan bu çalışmaların ve afet öncesi alınan tedbirlerin ana arterlerde ki kanalların dışında Sarıyer doğal afetleri en az olacak şekilde kayıpla atlatan ilçe oldu.

Bugüne kadar geçkeltirilmiş olan çalışmalar, 9 gün öncesinde yaşanan afet sonrasında sorunlu tüm bölgeler ile yerinde analiz yaparak dün akşam saatlerine kadar gerekli çalışmaları tamamlamış olan ekiplerimizin zamanında almış olduğu önlemler ile afet süresince göstermiş oldukları yoğun gayret sayesinde ilçemizde çok önemli bir sorun ile karşı karşıya gelmeden kimsenin burnu bile kanamadan afeti atlattık. Sarıyer sakinlerinin huzuru, güvenliği ve aynı zamanda mutluluğu için aralıksız emek harcayan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.

İstinye ve Emirgan gibi semtlerin kanalları altta kalan bazı bölgelerimizde yaşanan su baskınlarının sorunlarının da farkındayız. Ana arter olan bu bölgeler ile neler yapılabileceği fikrinde yerinde incelemelerde bulunduk. Bazı bölümler de ise mazgal uygulamalarını yaptık. Fakat sorunun temel çözümü olması konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve aynı zamanda İSKİ’nin bu konularda yapacağı çalışmalar da büyük bir önem gerekiyor. Gereken desteği vermeye hazır olan ve bir kez daha belirtmek istiyorum.

Geçici çözümler üretilmesi yerine daha sağlam bir altyapı kurulumu kaçınılmazdır. Vatandaşlarımızın afet uyarıları olan ve son günlerde kişisel önlemlerini de almaları ekip arkadaşlarımızın yaptığı çalışmalarını kolaylaştırmak adına ayrı bir önem taşımaktadır.

Yaşanan afetler sonrası tüm Sarıyer halkımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Göstermiş oldukları anlayış ve verdiği desteklerinden dolayı vatandaşlarımıza, yoğun  gayret gösteren tüm kurumlara ve aynı zamanda tüm görevlilere teşekkürlerimi sunuyorum.

İnş. Müh. Şükrü Genç / Sarıyer Belediyesi Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Mert dedi ki:

    Istanbul artık bu tür afetlere karşı hazırlıklı olmalı. Deli gibi yapılan konutlara alan oluşturmak için yok edilen doğanın sonucu olarak bu ve benzeri afetler artık kaçınılmaz.

  2. Tolga dedi ki:

    Düzensiz yerleşme,gecekondudan bozma yapılar.altyapılar zaten 0.Yine iyi dayanıyor bu kadar leşliğe.

YORUM YAZ